  • D16OAR11JGRNGRN
D16OAR11JGRNGRN
advertisement
Manufacturer No:
D16OAR11JGRNGRN
HK JDW NO:
239-D16OAR11JGRNGRN
Package:
Datasheet:
D16OAR11JGRNGRN
Step5Bar-code shipping tag
D16OAR11JGRNGRN
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Copper
  • Operating Temperature
    -20°C~55°C
  • Type
    Standard, Illuminated
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Current Rating (Amps)
    8A AC 6A DC
  • Current Rating
    6A
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Round, Button
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 16.00mm Dia
  • Contact Resistance
    0.1mOhm
  • Color - Actuator/Cap
    Green
  • Contact Current(DC)-Max
    6A
  • Illumination Voltage (Nominal)
    12VDC
  • Illumination Type, Color
    LED, Green
  • Dielectric Withstanding Voltage
    3000VAC V
  • Electrical Life
    50,000 Cycles
  • Throw Configuration
    SPDT, SPST
  • Illumination Type
    LED
  • Contact Current(AC)-Max
    5A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    5A@250VAC
  • Hole Diameter
    16 mm
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • Actuator Length
    0.425 inch