  • D16EET13GGRNGRN
D16EET13GGRNGRN
advertisement
Manufacturer No:
D16EET13GGRNGRN
HK JDW NO:
239-D16EET13GGRNGRN
Package:
Datasheet:
D16EET13GGRNGRN
Step5Bar-code shipping tag
D16EET13GGRNGRN
  • Operating Temperature
    -20°C~55°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    D16
  • JESD-609 Code
    e4
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Standard, Illuminated
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Current Rating (Amps)
    8A AC 6A DC
  • Current Rating
    6A
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Body Length or Diameter
    24mm
  • Body Breadth
    18 mm
  • Actuator Type
    Rectangular, Button
  • Circuit
    3PDT
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 16.00mm Dia
  • Color - Actuator/Cap
    Green
  • Contact Current(DC)-Max
    6A
  • Illumination Voltage (Nominal)
    220VAC
  • Illumination Type, Color
    Neon, Green
  • Illumination Type
    Illuminated, Neon
  • Contact Current(AC)-Max
    8A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    8A@125VAC
  • Hole Diameter
    16 mm
  • Operating Force-Max
    8.83 N
  • Body Height
    25.2mm