  • D16EET11FGRNGRN
D16EET11FGRNGRN
advertisement
Manufacturer No:
D16EET11FGRNGRN
HK JDW NO:
239-D16EET11FGRNGRN
Package:
Datasheet:
D16EET11FGRNGRN
Step5Bar-code shipping tag
D16EET11FGRNGRN
  • Operating Temperature
    -20°C~55°C
    D16
  • Published
    2008
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Current Rating (Amps)
    8A AC 6A DC
  • Current Rating
    6A
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Rectangular, Button
  • Circuit
    SPDT
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 16.00mm Dia
  • Color - Actuator/Cap
    Green
  • Illumination Voltage (Nominal)
    110VAC
  • Illumination Type, Color
    Neon, Green
  • Illumination Type
    Illuminated, Neon
  • Hole Diameter
    16 mm