  • D16EES11BWHT
D16EES11BWHT
advertisement
Manufacturer No:
D16EES11BWHT
HK JDW NO:
239-D16EES11BWHT
Package:
Datasheet:
D16EES11BWHT
Step5Bar-code shipping tag
D16EES11BWHT
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • Actuator Length
    0.409 inch
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    -20°C~55°C
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Standard, Illuminated
  • Additional Feature
    14V DC/AC LAMP
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Current Rating (Amps)
    8A AC 6A DC
  • Current Rating
    6A
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Square, Button
  • Circuit
    SPDT
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 16.00mm Dia
  • Contact Resistance
    0.1mOhm
  • Color - Actuator/Cap
    White
  • Contact Current(DC)-Max
    6A
  • Illumination Voltage (Nominal)
    14VAC/DC
  • Illumination Type, Color
    Incandescent, White
  • Illumination Type
    Illuminated
  • Contact Current(AC)-Max
    5A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    5A@250VAC
  • Hole Diameter
    16 mm