  • D1481N65TXPSA1
D1481N65TXPSA1
advertisement
Manufacturer No:
D1481N65TXPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-D1481N65TXPSA1
Package:
DO-200AC, K-PUK
Datasheet:
D1481N65TXPSA1
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.8V @ 2500A -40°C~160°C 50mA @ 6500V Bulk DO-200AC, K-PUK Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
D1481N65TXPSA1
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    DO-200AC, K-PUK
  • Published
    2014
    Not Applicable
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50mA @ 6500V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.8V @ 2500A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~160°C
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    6500V
  • Current - Average Rectified (Io)
    2200A
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    6.5kV