  • D12V0H1U2WS-7
D12V0H1U2WS-7
advertisement
Manufacturer No:
D12V0H1U2WS-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-D12V0H1U2WS-7
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
D12V0H1U2WS-7
Description:
Quantity:
In Stock : 31628
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
D12V0H1U2WS-7
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    SC-76, SOD-323
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    SOD-323
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2014
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Zener
  • Applications
    Automotive
  • Base Part Number
    D12V0H1U2
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    13.3V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    25A 8/20μs
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    24V
  • Clamping Voltage
    24V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    12V Max
  • Peak Pulse Current
    25A
  • Reverse Standoff Voltage
    12V
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Capacitance @ Frequency
    180pF @ 1MHz
  • ESD Protection
    Yes
  • Number of Unidirectional Channels
    1
  • Height
    1.1mm
  • Length
    1.8mm
  • Width
    1.4mm