  • D1050N16TXPSA1
D1050N16TXPSA1
advertisement
Manufacturer No:
D1050N16TXPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-D1050N16TXPSA1
Package:
DO-200AB, B-PUK
Datasheet:
D1050N16TXPSA1
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1V @ 1000A -40°C~180°C 60mA @ 1600V Bulk DO-200AB, B-PUK Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
D1050N16TXPSA1
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    DO-200AB, B-PUK
  • Published
    2009
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    60mA @ 1600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 1000A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~180°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1600V
  • Current - Average Rectified (Io)
    1050A