  • D1031SH45T
D1031SH45T
advertisement
Manufacturer No:
D1031SH45T
Manufacturer:
Infineon
HK JDW NO:
9152-D1031SH45T
Description:
RECTIFIER DIODE Diode Rectifier 2-Termination
Step5Bar-code shipping tag
D1031SH45T
    Select All
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    140°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    END
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    RECTIFIER DIODE
  • Max Surge Current
    23kA
  • Output Current-Max
    1470A
  • Application
    FAST RECOVERY
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    100mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    4.5kV
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    26kA
  • Reverse Voltage
    4.5kV