  • D101K20Y5PH63L6R
D101K20Y5PH63L6R
advertisement
Manufacturer No:
D101K20Y5PH63L6R
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-D101K20Y5PH63L6R
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
D101K20Y5PH63L6R
Purchasing and Inquiry
D101K20Y5PH63L6R Overview
A 0.197Dia 5.00mm size/dimension program is available for this device.The operating temperature should be higher than -30°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is Y5P B.A voltage of 100V can be used for operation.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 6.35mm.
D101K20Y5PH63L6R Features
a size/dimension of 0.197Dia 5.00mm
with Y5P B being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V
D101K20Y5PH63L6R Applications
There are a lot of Vishay BC Components D101K20Y5PH63L6R applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
D101K20Y5PH63L6R
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -30°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    D
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Temperature Coefficient
    Y5P B
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    100pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    6.35mm
  • Dielectric
    Y5P
  • Lead Spacing
    0.250 6.35mm
  • Lead Style
    Straight
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.138 3.50mm