  • CZRUR52C5V1-HF
CZRUR52C5V1-HF
advertisement
Manufacturer No:
CZRUR52C5V1-HF
HK JDW NO:
186-CZRUR52C5V1-HF
Package:
2-SMD, No Lead
Datasheet:
CZRUR52C5V1-HF
Description:
ZENER DIODE 60Ohm ±5% 5.1V 100nA @ 800mV -55°C~125°C 150mW 2-SMD, No Lead
Step5Bar-code shipping tag
CZRUR52C5V1-HF
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    2-SMD, No Lead
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2011
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Max Power Dissipation
    150mW
  • Impedance
    60Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 800mV
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Impedance-Max
    60Ohm
  • Reference Voltage
    5.1V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    5.1V
  • Zener Voltage
    5.1V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA