  • CZRU52C13-HF
CZRU52C13-HF
advertisement
Manufacturer No:
CZRU52C13-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
HK JDW NO:
186-CZRU52C13-HF
Package:
2-SMD, No Lead
Datasheet:
CZRU52C13-HF
Purchasing and Inquiry
CZRU52C13-HF Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 100nA @ 10V is required.A voltage of 5% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 13V.Setting the working test voltage to 5mA will allow this device to operate.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 900mV @ 10mA V.
CZRU52C13-HF Features
reverse leakage current of 100nA @ 10V
100nA @ 10V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
CZRU52C13-HF Applications
There are a lot of Comchip Technology CZRU52C13-HF applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
CZRU52C13-HF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD, No Lead
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    150mW
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CZRU52C13
  • Number of Elements
    1
  • Impedance
    25Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 10V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Impedance-Max
    25Ohm
  • Reference Voltage
    13V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    13V
  • Zener Voltage
    13V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA