  • CZRSC55C4V7-G
CZRSC55C4V7-G
advertisement
Manufacturer No:
CZRSC55C4V7-G
HK JDW NO:
186-CZRSC55C4V7-G
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
CZRSC55C4V7-G
Description:
ZENER DIODE 70Ohm ±5% 4.7V 500nA @ 11.4V 500mW 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
CZRSC55C4V7-G
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Published
    2010
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Obsolete
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Impedance
    70Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 11.4V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Impedance-Max
    70Ohm
  • Reference Voltage
    4.7V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    4.7V
  • Zener Voltage
    4.7V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA