  • CZRQR9V1B-HF
CZRQR9V1B-HF
advertisement
Manufacturer No:
CZRQR9V1B-HF
HK JDW NO:
186-CZRQR9V1B-HF
Package:
0402 (1006 Metric)
Datasheet:
CZRQR9V1B-HF
Description:
ZENER DIODE 10Ohm ±3% 9.1V 100nA @ 7V -55°C~125°C 125mW 0402 (1006 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
CZRQR9V1B-HF
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    0402 (1006 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Tolerance
    ±3%
  • JESD-609 Code
    e4
    EAR99
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Impedance
    10Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 7V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Impedance-Max
    10Ohm
  • Reference Voltage
    9.1V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    9.1V
  • Zener Voltage
    9.1V
  • Voltage Tol-Max
    2.5%
  • Working Test Current
    5mA