  • CZRNC55C56-G
CZRNC55C56-G
advertisement
Manufacturer No:
CZRNC55C56-G
HK JDW NO:
186-CZRNC55C56-G
Datasheet:
CZRNC55C56-G
Description:
ZENER DIODE 135Ohm ±5% 56V 100nA @ 42V -55°C~150°C 500mW 2-SMD, No Lead
Step5Bar-code shipping tag
CZRNC55C56-G
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Impedance
    135Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 42V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Impedance-Max
    135Ohm
  • Reference Voltage
    56V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    56V
  • Zener Voltage
    56V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    2.5mA