  • CZRFR6V8B-HF
CZRFR6V8B-HF
advertisement
Manufacturer No:
CZRFR6V8B-HF
HK JDW NO:
186-CZRFR6V8B-HF
Package:
1005 (2512 Metric)
Datasheet:
CZRFR6V8B-HF
Purchasing and Inquiry
CZRFR6V8B-HF Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 1μA @ 5.2V.2.5% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.This device should be operated at 5mA on the working test voltage.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 900mV @ 10mA must be supplied.
CZRFR6V8B-HF Features
reverse leakage current of 1μA @ 5.2V
1μA @ 5.2V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
CZRFR6V8B-HF Applications
There are a lot of Comchip Technology CZRFR6V8B-HF applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
CZRFR6V8B-HF
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    1005 (2512 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Tolerance
    ±3%
  • JESD-609 Code
    e4
    EAR99
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Impedance
    8Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 5.2V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Impedance-Max
    8Ohm
  • Reference Voltage
    6.8V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    6.8V
  • Zener Voltage
    6.8V
  • Voltage Tol-Max
    2.5%
  • Working Test Current
    5mA