  • CYV15G0201DXB-BBC
CYV15G0201DXB-BBC
advertisement
Manufacturer No:
CYV15G0201DXB-BBC
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-CYV15G0201DXB-BBC
Package:
196-LBGA
Datasheet:
CYV15G0201DXB-BBC
Description:
196 TerminationsTelecom device2 Circuits
Purchasing and Inquiry
CYV15G0201DXB-BBC Overview
A 196-LBGA package is used to reduce board space requirements.Telecommunications equipment is packed in the Tray-way.Telecommunications equipment is mounted using Surface Mount.A 2-circuit composes this telecom IC .Wtelecom IC's efficiencyh a high supply voltage, 3.135V~3.465V can be operated more efficiently.0°C~70°C is the operating temperature that can be set for reliable performance.Configuration of the telecom circuit shows 196 terminations.It operates at voltage 3.3V.TELECOM CIRCUIT is the type of IC it uses for telecom.570mA is the supply current.With the HOTlink II? series electronic parts, it can perform similar functions of the telecommunication product .
CYV15G0201DXB-BBC Features
Available in the 196-LBGA package
TELECOM CIRCUIT as telecom IC type
CYV15G0201DXB-BBC Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC CYV15G0201DXB-BBC Telecom applications.
  • Central office (CO)
  • PDH Multiplexers
  • E3/DS3 Access Equipment
  • Inverse Multiplexing for ATM (IMA) Wireless Base Stations
  • Interfaces to DS3
  • Voice over packet gateways
  • Codec function on telephone switch line cards
  • Wireless base stations
  • NIU
  • Intelligent PBX
Step5Bar-code shipping tag
CYV15G0201DXB-BBC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    196-LBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    HOTlink II™
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    196
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Technology
    BICMOS
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.465V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B196
  • Function
    Transceiver
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Interface
    LVTTL
  • Number of Circuits
    2
  • Current - Supply
    570mA
  • Telecom IC Type
    TELECOM CIRCUIT
  • Height Seated (Max)
    1.5mm
  • Length
    15mm
  • Width
    15mm