  • CYP15G0201DXB-BBI
CYP15G0201DXB-BBI
advertisement
Manufacturer No:
CYP15G0201DXB-BBI
HK JDW NO:
217-CYP15G0201DXB-BBI
Package:
196-LBGA
Datasheet:
CYP15G0201DXB-BBI
Description:
196 Terminations196 Pin CY*15G02 Telecom device2 Circuits
Purchasing and Inquiry
CYP15G0201DXB-BBI Overview
A 196-LBGA package is used to reduce board space requirements.To pack telecommunications equipment, the way of Tray is used.The mounting type is Surface Mount.Telecommunications equipment consists of 2 circuits.Improved efficiency can be ensured when the supply voltage of 3.135V~3.465V is provided.The operating temperature set at -40°C~85°C can offer reliable performance.The mounting is in the way of Surface Mount.Telecom switching configuration contains 196 terminations.The voltage it operates at is 3.3V.The telecom interface has 196 pins.By using the CY*15G02 part number, more related parts can be found.A current of 570mA is used as the supply current.Network Interfaces is a subcategory of telecommunications device .It is able to provide a lots of similar functions of the telecommunication product with the electronic parts under the HOTlink II? series.It incorporates with 2 transceivers.
CYP15G0201DXB-BBI Features
Available in the 196-LBGA package
2 transceivers
CYP15G0201DXB-BBI Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CYP15G0201DXB-BBI Telecom applications.
  • T2 Rates PCM Line Interface
  • Central office (CO)
  • Interfaces to DS3
  • Central office
  • Switches
  • Interfaces to E3
  • Codec function on telephone switch line cards
  • ISDN Primary Rate Interface
  • Integrated Multi-Service Access Platforms (IMAPs)
  • Router
Step5Bar-code shipping tag
CYP15G0201DXB-BBI
  • Package / Case
    196-LBGA
  • Number of Pins
    196
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • Series
    HOTlink II™
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    196
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Network Interfaces
  • Technology
    BICMOS
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.465V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY*15G02
  • Function
    Transceiver
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3.3V
  • Interface
    LVTTL
  • Number of Circuits
    2
  • Nominal Supply Current
    710mA
  • Current - Supply
    570mA
  • Data Rate
    1500000 Mbps
  • Number of Transceivers
    2
  • Height Seated (Max)
    1.5mm
  • Length
    15mm
  • Width
    15mm