  • CYP15G0201DXB-BBC
CYP15G0201DXB-BBC
advertisement
Manufacturer No:
CYP15G0201DXB-BBC
HK JDW NO:
217-CYP15G0201DXB-BBC
Package:
196-LBGA
Datasheet:
CYP15G0201DXB-BBC
Description:
196 Terminations3.3V 196 Pin CY*15G02 Telecom device2 Circuits
Purchasing and Inquiry
CYP15G0201DXB-BBC Overview
To save board space, the 196-LBGA package is used.In order to pack telecommunications equipment, Tray is used.A Surface Mount-mount is used for mounting the telecom circuit.Telecom circuit is made up of 2 circuits.The voltage supplied to 3.135V~3.465V can improve efficiency.Using 0°C~70°C as the operating temperature can result in reliable performance.Telecom switching is mounted in the way of Surface Mount.There are 196 terminations can be found in telecom switching configuration.It operates at a voltage of 3.3V.The telecom interface has 196 pins.By using telecom switching's base part number of CY*15G02, it is possible to find more related parts.The current supply is 570mA.With the voltage of 3.3V as its supply voltage, designers have a great deal of flexibility.The subcategory of Network Interfaces includes telecommunications device .It is able to provide a lots of similar functions of the telecommunication product with the electronic parts under the HOTlink II? series.The 2 transceiver is integrated into the telecommunication product.
CYP15G0201DXB-BBC Features
Available in the 196-LBGA package
Operating supply voltage of 3.3V
2 transceivers
CYP15G0201DXB-BBC Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CYP15G0201DXB-BBC Telecom applications.
  • Dual battery supply voltage SLICs
  • SDH Multiplexers
  • Fiber
  • LAN Routers
  • Fault Tolerant Systems
  • CSU/DSU E1 Interface
  • Router
  • Integrated Multi-Service Access Platforms (IMAPs)
  • Digital Cross-Connect Systems
  • Fiber In The Loop (FITL)
Step5Bar-code shipping tag
CYP15G0201DXB-BBC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    CY*15G02
  • Function
    Transceiver
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    LVTTL
  • Number of Circuits
    2
  • Nominal Supply Current
    700mA
  • Current - Supply
    570mA
  • Data Rate
    1500000 Mbps
  • Number of Transceivers
    2
  • Height Seated (Max)
    1.5mm
  • Length
    15mm
  • Width
    15mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    196-LBGA
  • Number of Pins
    196
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • Series
    HOTlink II™
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    196
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Network Interfaces
  • Technology
    BICMOS
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.465V