  • CYBL10561-56LQXI
CYBL10561-56LQXI
advertisement
Manufacturer No:
CYBL10561-56LQXI
HK JDW NO:
217-CYBL10561-56LQXI
Package:
56-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
CYBL10561-56LQXI
Purchasing and Inquiry
CYBL10561-56LQXI Overview
Board space is saved by RF transceiver IC's 56-UFQFN Exposed Pad package.Surface Mount is used for RF transceiver's mounting.With transceiver RF's high efficiency, it appears as a TxRx + MCU.The transceiver RF' packaging Tray provides high reliability.There are 56 pins on this transceiver RF circuit board.Transceiver is included in the Surface Mount mount.In the 2.4GHz frequency range, RF transceiver operates .
CYBL10561-56LQXI Features
56-UFQFN Exposed Pad package
Surface Mount for mounting
TxRx + MCU
Tray is used
56 pins
CYBL10561-56LQXI Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CYBL10561-56LQXI RF Transceiver ICs applications.
  • Industrial Controls
  • Automotive
  • Power management
  • Patient Asset Tracking
  • Security Systems
  • Power Amplifier (PA)
  • Thermostats
  • Internet Radio
  • Remote Control
Step5Bar-code shipping tag
CYBL10561-56LQXI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    56-UFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    56
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2011
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    56
  • Type
    TxRx + MCU
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.9V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Interface
    I2C, SPI, UART
  • Memory Size
    128kB Flash 16kB SRAM
  • Number of I/O
    36
  • RAM Size
    16kB
  • Memory Type
    FLASH
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Data Bus Width
    32b
  • Number of Timers/Counters
    4
  • Protocol
    Bluetooth v4.1
  • Core Architecture
    ARM
  • Boundary Scan
    YES
  • Number of Programmable I/O
    36
  • Power - Output
    3dBm
  • RF Family/Standard
    Bluetooth
  • RAM (words)
    16000
  • Data Rate (Max)
    1Mbps
  • Serial Interfaces
    I2C, SPI, UART
  • Current - Receiving
    16.4mA
  • Current - Transmitting
    15.6mA
  • Modulation
    GFSK
  • Sensitivity (dBm)
    -89 dBm
  • Bus Compatibility
    I2C
  • Height Seated (Max)
    0.6mm
  • Length
    7mm