  • CY8CTMG120-56LFXI
CY8CTMG120-56LFXI
advertisement
Manufacturer No:
CY8CTMG120-56LFXI
Manufacturer:
Cypress Semiconductor
HK JDW NO:
217-CY8CTMG120-56LFXI
Package:
QFN EP
Datasheet:
CY8CTMG120-56LFXI
Description:
Microcontroller 56 Pin 24MHz QFN EP
Quantity:
In Stock : 7515
Step5Bar-code shipping tag
CY8CTMG120-56LFXI
  • Package / Case
    QFN EP
  • Number of Pins
    56
  • Published
    2003
  • Number of Terminations
    56
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Terminal Position
    QUAD
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    24MHz
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART, USB
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Memory Size
    16kB
  • RAM Size
    1kB
  • Memory Type
    FLASH
  • Frequency (Max)
    24MHz
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    2
  • Core Architecture
    M8C
  • Number of Programmable I/O
    48
  • Consumer IC Type
    CONSUMER CIRCUIT
  • Height
    950μm
  • Length
    8.1mm
  • Width
    8.1mm