  • CY8C3865AXA-018
CY8C3865AXA-018
advertisement
Manufacturer No:
CY8C3865AXA-018
HK JDW NO:
217-CY8C3865AXA-018
Package:
100-LQFP
Datasheet:
CY8C3865AXA-018
Description:
32KB 32K x 8 FLASH 8051 8-Bit Microcontroller PSOC® 3 CY8C38xx Series CY8C3865 100 Pin 67MHz 3.3V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 15747
Step5Bar-code shipping tag
CY8C3865AXA-018
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RAM Size
    4K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.71V~5.5V
  • Core Processor
    8051
  • Peripherals
    CapSense, DMA, LCD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    32KB 32K x 8
  • Connectivity
    EBI/EMI, I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 16x20b; D/A 4x8b
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    4
  • EEPROM Size
    1K x 8
  • Boundary Scan
    YES
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Weight
    657.000198mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2011
  • Series
    PSOC® 3 CY8C38xx
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    3A991.A.3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    67MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    CY8C3865
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V