  • CY8C24894-24LFXI
CY8C24894-24LFXI
advertisement
Manufacturer No:
CY8C24894-24LFXI
HK JDW NO:
217-CY8C24894-24LFXI
Package:
56-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
CY8C24894-24LFXI
Description:
16KB 16K x 8 FLASH M8C 8-Bit Microcontroller PSOC®1 CY8C24xxx Series CY8C24894 56 Pin 24MHz 5V 56-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 10651
Step5Bar-code shipping tag
CY8C24894-24LFXI
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    56-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    56
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    PSOC®1 CY8C24xxx
  • Published
    2003
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    56
  • Termination
    SMD/SMT
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    IT ALSO OPERATES AT 3 V MINIMUM SUPPLY
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    24MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY8C24894
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.25V
  • Power Supplies
    3.3/5V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    16kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    49
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.25V
  • Core Processor
    M8C
  • Peripherals
    POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    16KB 16K x 8
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART, USB
  • Supply Current-Max
    27mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 48x14b; D/A 2x9b
  • Access Time
    24 μs
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    8
  • Density
    128 kb
  • CPU Family
    M8C
  • Boundary Scan
    NO
  • RAM (words)
    1000
  • Number of PWM Channels
    4
  • Bus Compatibility
    I2C; USB
  • Height Seated (Max)
    1mm