  • CY8C24223A-24PXI
CY8C24223A-24PXI
advertisement
Manufacturer No:
CY8C24223A-24PXI
HK JDW NO:
217-CY8C24223A-24PXI
Package:
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
CY8C24223A-24PXI
Description:
4KB 4K x 8 FLASH M8C 8-Bit Microcontroller PSOC®1 CY8C24xxx Series CY8C24223 20 Pin 24MHz 5V 20-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
CY8C24223A-24PXI Overview
Packaged in a 20-DIP (0.300, 7.62mm) format, this MCU is available in a compact size. There are 16 I/O ports on this device. Using the Mounting Type Through Hole, the MCU is mounted on PCB. 8-Bit core is the basis for this Microcontroller. There is a memory type of FLASH in its program memory. Temperatures in the range of -40°C~85°C TA are operated by this Microcontroller. The PSOC®1 CY8C24xxx series is comprised of this electrical component. Microcontroller has abundant program memory size of 4KB 4K x 8. MCU is powered by M8C Core Processor. 20 is the number of terminations on the IC chip that are present. A 8-bit operation is performed by this part. There is an output of 5V volts from the Microcontroller chip. 4kB memory size belongs to the Chip part. The base part number CY8C24223 provides alternatives. It exhibits good efficiency when it operates at a frequency of 24MHz and it is able to operate at a high frequency. The pin number of the component remains 20. It comes with 2 timers/counters that can be set up. 20 pins are counted on this board. There is an embedded the M8C CPU family inside the device, which makes it a powerful device. The total number of bits on a chip is 8.
CY8C24223A-24PXI Features
20-DIP (0.300, 7.62mm) package
Mounting type of Through Hole
Microcontrollers subcategory
CY8C24223A-24PXI Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8C24223A-24PXI Microcontroller applications.
  • Toys
  • Multi-meter
  • Smart highways
  • Vacuum cleaners
  • Blenders
  • Robotic prosthetic limbs
  • Binding machines
  • Projectors
  • Temperature sensing and controlling devices
  • Automatic braking system
Step5Bar-code shipping tag
CY8C24223A-24PXI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of I/O
    16
  • RAM Size
    256 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.4V~5.25V
  • Number of Bits
    8
  • Core Processor
    M8C
  • Peripherals
    POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    4KB 4K x 8
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 8x14b; D/A 2x9b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    24 μs
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    2
  • ROM (words)
    4096
  • CPU Family
    M8C
  • Boundary Scan
    NO
  • RAM (words)
    256
  • Bus Compatibility
    USB
  • Height
    4.83mm
  • Length
    24.64mm
  • Width
    6.86mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    20-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2004
  • Series
    PSOC®1 CY8C24xxx
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    24MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY8C24223
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.75V