  • CY8C24193-24LQXI
CY8C24193-24LQXI
advertisement
Manufacturer No:
CY8C24193-24LQXI
HK JDW NO:
217-CY8C24193-24LQXI
Package:
32-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
CY8C24193-24LQXI
Description:
8KB 8K x 8 FLASH M8C 8-Bit Microcontroller PSOC?1 CY8C24xxx Series 32 Pin 24MHz 1.8V 32-UFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
CY8C24193-24LQXI Overview
As a result, it is available in the 32-UFQFN Exposed Pad package. It is mounted using the way of Surface Mount. It is available in the Tray package. A core processor of M8C is present in the device. It is important to keep the temperature at -40°C~85°C TA while working. FLASH is its program memory type. It has a number of 28I/Os. This device has terminals at QUAD. It has 32 terminationals. The PSOC?1 CY8C24xxx series contains this electrical component. The supply voltage of 1.8V allows for high efficiency. The structure is composed of 32 pins. There are 32 pins on it. In the subcategory of Microcontrollers, this component is included. The devices have a maximum memory size of 8kB that can be used to store programs and data. Power comes from a source of 1.8/5V. Using a frequency of 24MHz, it is very efficient. The number of timers and counters is 4. This part is an integral part of the M8C CPU family. There are a total of 28 programmable I/Os. In order to ensure normal operation, the supply voltage (Vsup) must remain above 1.71V. There is an oscillator type Internal used in this circuit.
CY8C24193-24LQXI Features
32-UFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
CY8C24193-24LQXI Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8C24193-24LQXI Microcontroller applications.
  • Removable disks
  • Routers
  • Switches
  • Safety -airbags, automatic braking system (ABS)
  • DCS control intelligent sensor
  • Ipad
  • X-ray
  • Vacuum cleaners
  • Walkie talkies
  • Security systems
Step5Bar-code shipping tag
CY8C24193-24LQXI
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-UFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • Series
    PSOC®1 CY8C24xxx
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    32
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Frequency
    24MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    1.8/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.71V
  • Interface
    I2C, SPI, USB
  • Memory Size
    8kB
  • Number of I/O
    28
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.71V~5.5V
  • Core Processor
    M8C
  • Peripherals
    LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    8KB 8K x 8
  • Connectivity
    I2C, SPI
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 1x10b
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    4
  • ROM (words)
    8192
    NO
  • Number of Programmable I/O
    28
  • RAM (words)
  • Bus Compatibility
    I2C; USB; LPC
  • Height
    600μm
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm