  • CY8C22345-24PVXA
CY8C22345-24PVXA
advertisement
Manufacturer No:
CY8C22345-24PVXA
HK JDW NO:
217-CY8C22345-24PVXA
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
CY8C22345-24PVXA
Description:
16KB 16K x 8 FLASH M8C 8-Bit Microcontroller PSOC?1 CY8C22xxx Series CY8C22345 28 Pin 24MHz 5V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
CY8C22345-24PVXA Overview
Due to its space-saving qualities, it is available in the 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package. It is mounted using the way of Surface Mount. In the package Tube, it is included. A M8C core processor powers the device. Working at -40°C~85°C TA temperature is recommended. FLASH is the type of program memory used by it. 24 I/Os can be found on it. It has a part number of CY8C22345 that can be used to locate similar components. DUAL is the location of its terminals. A 28 termination is contained within it. The PSOC?1 CY8C22xxx series includes this electrical component. High efficiency is possible due to the 5V supply voltage. It is constructed using 28 pins. There are a total of 28 pins on it. It falls under the category of Microcontrollers. The devices have a maximum memory size of 16kB that can be used to store programs and data. There is 3.3/5V power source in this device. It performs extremely well at a frequency of 24MHz. There are 2 timers/counters. This part is an integral part of the M8C CPU family. There are 38 programmable input/output ports on the chip. There is also the property of IT ALSO OPERATES AT 3V AT 93KHZ. During normal operation, the supply voltage (Vsup) should be kept above 4.75V. Using an oscillator type Internal, it operates.
CY8C22345-24PVXA Features
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
CY8C22345-24PVXA Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8C22345-24PVXA Microcontroller applications.
  • Christmas lights
  • Process control devices
  • Ipod
  • PDAs, game consoles
  • Smart highways (navigation, traffic control, information monitoring and car service)
  • Printers
  • Light sensing & controlling devices
  • Security systems
  • Microwave ovens
  • Electronic jamming systems
Step5Bar-code shipping tag
CY8C22345-24PVXA
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    IT ALSO OPERATES AT 3V AT 93KHZ
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    24MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY8C22345
  • Pin Count
    28
  • Power Supplies
    3.3/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.75V
  • Interface
    I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    16kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    24
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.25V
  • Core Processor
    M8C
  • Peripherals
    LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    16KB 16K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 3x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    2
  • CPU Family
    M8C
  • Boundary Scan
    NO
  • Screening Level
    AEC-Q100
  • Number of Programmable I/O
    38
  • RAM (words)
    1000
  • Height
    2mm
  • Length
    10mm
  • Width
    7.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA