  • CY8C22213-24PI
CY8C22213-24PI
advertisement
Manufacturer No:
CY8C22213-24PI
HK JDW NO:
217-CY8C22213-24PI
Package:
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
CY8C22213-24PI
Description:
2KB 2K x 8 FLASH M8C 8-Bit Microcontroller PSOC®1 CY8C22xxx Series CY8C22213 24MHz 5V 20-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 7281
Step5Bar-code shipping tag
CY8C22213-24PI
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    20-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PSOC®1 CY8C22xxx
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    24MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    CY8C22213
  • Pin Count
    20
  • JESD-30 Code
    R-PDIP-T20
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.25V
  • Power Supplies
    3.35V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.75V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    2kB
  • Number of I/O
    16
  • RAM Size
    256 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.25V
  • Peripherals
    LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    2KB 2K x 8
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    8mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 2x14b; D/A 1x9b
  • Access Time
    24 μs
  • ROM (words)
    2048
  • CPU Family
    M8C
  • Boundary Scan
    NO
  • RAM (words)
    256
  • Length
    25.527mm
  • Height Seated (Max)
    4.826mm
  • Width
    7.62mm