  • CY8C21645-24PVXA
CY8C21645-24PVXA
advertisement
Manufacturer No:
CY8C21645-24PVXA
Manufacturer:
Cypress Semiconductor
HK JDW NO:
217-CY8C21645-24PVXA
Package:
SSOP
Datasheet:
CY8C21645-24PVXA
Description:
Microcontroller 48 Pin 24MHz 5V SSOP
Quantity:
In Stock : 3
Step5Bar-code shipping tag
CY8C21645-24PVXA
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Package / Case
    SSOP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    48
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    48
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    IT ALSO OPERATES AT 3V AT 93KHZ
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Frequency
    24MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3.3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Memory Size
    8kB
  • Number of I/O
    38
  • Memory Type
    FLASH, SRAM
  • Peripherals
    LVD, POR, PWM, WDT
  • Bit Size
    8
  • Frequency (Max)
    24MHz
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    2
  • Core Architecture
    NO
  • Screening Level
    AEC-Q100
  • RAM (words)
    512
  • RAM (bytes)
    512
  • Number of GPIO
    39
  • Length
    15.875mm