  • CY8C21323-24PVXIT
CY8C21323-24PVXIT
advertisement
Manufacturer No:
CY8C21323-24PVXIT
HK JDW NO:
217-CY8C21323-24PVXIT
Package:
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
CY8C21323-24PVXIT
Description:
4KB 4K x 8 FLASH M8C 8-Bit Microcontroller PSOC?1 CY8C21xxx Series CY8C21323 20 Pin 24MHz 5V 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
CY8C21323-24PVXIT Overview
There is a 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package available to save space. Surface Mount is the way to mount it. It is available in the Tape & Reel (TR) package. Devices with M8C core processors are available. Working at -40°C~85°C TA temperature is recommended. FLASH has been assigned to it as a program memory. There are 16 I/Os on the board. In order to find similar components, it has a base part number of CY8C21323. The position of the device is DUAL at terminal. There are a total of 20 terminations in it. The electrical component is part of the series PSOC?1 CY8C21xxx. By using a 5V voltage supply, high efficiency is possible. It is constructed with 20 pins. On it, there are 20 pins. Microcontrollers contains this component. Memory size for the devices is 4kB, which can be used to store programs and data. 4mA is the maximum supply current. Power comes from a source of 2.5/5V. It performs extremely well at a frequency of 24MHz. It belongs to the M8C CPU family. In addition, it is also capable of having the property ALSO OPERATES AT 2.7V AND 3.3V SUPPLY. A supply voltage (Vsup) above 4.75V is necessary for normal operation. Using oscillator type Internal makes it work.
CY8C21323-24PVXIT Features
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
CY8C21323-24PVXIT Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8C21323-24PVXIT Microcontroller applications.
  • Robots
  • Fire alarms
  • Equipment control
  • Routers
  • Electromechanical control
  • Speed meter
  • Dialysis machines (performs function of liver)
  • Blenders
  • Measuring revolving objects
Step5Bar-code shipping tag
CY8C21323-24PVXIT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Plating
    Gold, Tin
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Series
    PSOC®1 CY8C21xxx
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 2.7V AND 3.3V SUPPLY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    24MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY8C21323
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.25V
  • Power Supplies
    2.5/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.75V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    4kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    16
  • RAM Size
    256 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.4V~5.25V
  • Core Processor
    M8C
  • Peripherals
    POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    4KB 4K x 8
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    4mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 8x8b
  • Access Time
    24 μs
  • Data Bus Width
    8b
  • ROM (words)
    4096
  • CPU Family
    M8C
  • Boundary Scan
    NO
  • RAM (words)
    256
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Length
    7.2mm