  • CY8C21323-24LFXI
CY8C21323-24LFXI
advertisement
Manufacturer No:
CY8C21323-24LFXI
HK JDW NO:
217-CY8C21323-24LFXI
Package:
24-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
CY8C21323-24LFXI
Description:
4KB 4K x 8 FLASH M8C 8-Bit Microcontroller PSOC?1 CY8C21xxx Series CY8C21323 24 Pin 24MHz 5V 24-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
CY8C21323-24LFXI Overview
There is a 24-VFQFN Exposed Pad package available to save space. Surface Mount is the way to mount it. It comes in the package?of a Tray. Devices with M8C core processors are available. During work, the temperature should remain at -40°C~85°C TA. In terms of its program memory type, it is FLASH. It has a number of 16I/Os. To find equivalent components, use its CY8C21323 base part number. At QUAD, its terminals are located. Currently, it consists of 24 terminationals. The PSOC?1 CY8C21xxx series contains this electrical component. Because the supply voltage is 5V, high efficiency can be achieved. A number of 24 pins are used to construct it. 24 pins are on it in total. In the subcategory of Microcontrollers, this component is included. Data and programs can be stored on the devices with a memory size of 4kB. There is a source of power of 2.5/5V that powers this device. At a frequency of 24MHz, it exhibits excellent efficiency. As part of the M8C CPU family, this component is included. It has the property of ALSO OPERATES AT 2.7V AND 3.3V SUPPLY as well. There is an oscillator type Internal used in this circuit.
CY8C21323-24LFXI Features
24-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
CY8C21323-24LFXI Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8C21323-24LFXI Microcontroller applications.
  • Smartphones-calling, video calling, texting, email
  • ECG machine
  • Paper shredders
  • Process control devices
  • Medical instruments chromatographs
  • Television
  • Traditional industrial transformation
  • Vacuum cleaners
  • Leakage current tester
  • Wastewater treatment
Step5Bar-code shipping tag
CY8C21323-24LFXI
  • Package / Case
    24-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    24
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2004
  • Series
    PSOC®1 CY8C21xxx
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    24
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 2.7V AND 3.3V SUPPLY
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    24MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY8C21323
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.25V
  • Power Supplies
    2.5/5V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    4kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    16
  • RAM Size
    256 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.4V~5.25V
  • Number of Bits
    8
  • Core Processor
    M8C
  • Peripherals
    POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    4KB 4K x 8
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 8x8b
  • Watchdog Timer
  • Access Time
    24 μs
  • Data Bus Width
    8b
  • Density
    32 kb
  • CPU Family
    M8C
  • Boundary Scan
    NO
  • RAM (words)
    256
  • Number of PWM Channels
    4
  • Height
    600μm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm