  • CY8C21312-24PVXA
CY8C21312-24PVXA
advertisement
Manufacturer No:
CY8C21312-24PVXA
HK JDW NO:
217-CY8C21312-24PVXA
Package:
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
CY8C21312-24PVXA
Description:
8KB 8K x 8 FLASH M8C 8-Bit Microcontroller PSOC?1 CY8C21xxx Series CY8C21312 20 Pin 24MHz 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
CY8C21312-24PVXA Overview
Due to the benefits of saving space, it is available in the 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package. Surface Mount is used for mounting. A package of Tube contains it. The device has a M8C core processor. Working at -40°C~85°C TA temperature is recommended. FLASH is its program memory type. Based on the CY8C21312 base part number, it can be compared with other components. In the PSOC?1 CY8C21xxx series, this electrical component is found. Data storage uses FLASH, SRAM as its memory type. The structure is composed of 20 pins. Total number of pins is 20. A device with a memory size of 8kB can store programs and data. When working at a frequency of 24MHz it is able to achieve excellent efficiency. The number of programmable inputs and outputs is 16. The oscillator type Internal is used to operate the device.
CY8C21312-24PVXA Features
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
CY8C21312-24PVXA Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8C21312-24PVXA Microcontroller applications.
  • Torpedo guidance
  • Ipod
  • Medical instruments chromatographs
  • Automatic control
  • Industrial robot
  • Switches
  • Printers
  • Copiers
  • Mice
  • Equipment control
Step5Bar-code shipping tag
CY8C21312-24PVXA
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2003
  • Series
    PSOC®1 CY8C21xxx
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • HTS Code
  • Frequency
    24MHz
  • Base Part Number
    CY8C21312
  • Pin Count
    20
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    8kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • RAM Size
    512 x 8
  • Memory Type
    FLASH, SRAM
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.25V