  • CY8C20534-12PVXIT
CY8C20534-12PVXIT
advertisement
Manufacturer No:
CY8C20534-12PVXIT
HK JDW NO:
217-CY8C20534-12PVXIT
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
Description:
8KB 8K x 8 FLASH M8C 8-Bit Microcontroller PSOC?1 CY8C20xxx Series CY8C20534 28 Pin 12MHz 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
CY8C20534-12PVXIT Overview
As a result, it is available in the 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package. The way of mounting it is Surface Mount. You can find it in the package of Tape & Reel (TR). A M8C core processor powers the device. When working, the temperature should be kept at -40°C~85°C TA. FLASH has been assigned to it as a program memory. The device has 24 I/Os. It has a part number of CY8C20534 that can be used to locate similar components. Part of the PSOC?1 CY8C20xxx series, this electrical component is used in a variety of applications. The structure is composed of 28 pins. It is mounted based on the method of Surface Mount. This device has a total of 28 pins. It is possible to store programs and data on the devices, as they have a memory size of 8kB. This device works well at 12MHz frequency when it is operating at a high rate of efficiency. It works with an oscillator type Internal.
CY8C20534-12PVXIT Features
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
CY8C20534-12PVXIT Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8C20534-12PVXIT Microcontroller applications.
  • Missile control
  • Tape drives
  • Hand-held metering systems
  • Equipment control
  • Fax machines
  • Copiers
  • Petrochemical
  • Digital set-top boxes
  • Wastewater treatment
  • Set-top boxes
Step5Bar-code shipping tag
CY8C20534-12PVXIT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Base Part Number
    CY8C20534
  • Pin Count
    28
  • Interface
    I2C, SPI
  • Memory Size
    8kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    24
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.4V~5.25V
  • Core Processor
    M8C
  • Peripherals
    LVD, POR, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    8KB 8K x 8
  • Connectivity
    I2C, SPI
  • Data Bus Width
    8b
  • Height
    1.85mm
  • Length
    10.4mm
  • Width
    5.6mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Series
    PSOC®1 CY8C20xxx
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Frequency
    12MHz