  • CY8C20534-12PVXI
CY8C20534-12PVXI
advertisement
Manufacturer No:
CY8C20534-12PVXI
HK JDW NO:
217-CY8C20534-12PVXI
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
CY8C20534-12PVXI
Description:
8KB 8K x 8 FLASH M8C 8-Bit Microcontroller PSOC?1 CY8C20xxx Series CY8C20534 28 Pin 12MHz 4.75V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
CY8C20534-12PVXI Overview
Due to its space-saving qualities, it is available in the 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package. The way of mounting it is Surface Mount. Tube is the package that contains it. M8C core processor is present on the device. Work should be done at -40°C~85°C TA. Memory type FLASH is used for program memory. 24 I/Os can be found on it. Other components that are comparable to it have the base part number CY8C20534. At DUAL, its terminals are located. 28 terminations are present in it. An electrical component such as this is included in the series PSOC?1 CY8C20xxx. Because the supply voltage is 4.75V, high efficiency can be achieved. The structure is composed of 28 pins. Total number of pins is 28. Subcategory Microcontrollers includes this component. The devices have a memory size of 8kB that can be used to store programs and data. The maximum supply current is 2.5mA. It is powered by a 2.7/5V?source. Working at a frequency of 12MHz results in excellent efficiency. A total of 1 timers/counters have been set up. It belongs to the M8C CPU family. There are a total of 24 programmable I/Os. There is also a property of IT ALSO OPERATES MINIMUM SUPPLY 2.4 V AT 750 KHZ on it. Normal operation requires a supply voltage (Vsup) that is higher than 3V. The oscillator type Internal is used to operate the device.
CY8C20534-12PVXI Features
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
CY8C20534-12PVXI Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8C20534-12PVXI Microcontroller applications.
  • Electrocardiogram (EKG)
  • Instrument control
  • Communication-bluetooth, Wi-Fi, radio
  • Television
  • Home video and audio
  • Playstation
  • Calculators
  • DDC control
  • Printers
  • Process control devices
Step5Bar-code shipping tag
CY8C20534-12PVXI
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Gold, Tin
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2004
  • Series
    PSOC®1 CY8C20xxx
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    IT ALSO OPERATES MINIMUM SUPPLY 2.4 V AT 750 KHZ
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    4.75V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    12MHz
  • Base Part Number
    CY8C20534
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.25V
  • Power Supplies
    2.7/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    I2C, SPI
  • Memory Size
    8kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    24
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.4V~5.25V
  • Core Processor
    M8C
  • Peripherals
    LVD, POR, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    8KB 8K x 8
  • Connectivity
    I2C, SPI
  • Supply Current-Max
    2.5mA
  • Number of Timers/Counters
    1
    NO
  • Number of Programmable I/O
    24
  • RAM (words)
    512
  • Bus Compatibility
    USB
  • Height
    1.85mm
  • Length
    10.4mm
  • Width
    5.6mm