  • CY8C20524-12PVXIT
CY8C20524-12PVXIT
advertisement
Manufacturer No:
CY8C20524-12PVXIT
HK JDW NO:
217-CY8C20524-12PVXIT
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
CY8C20524-12PVXIT
Description:
8KB 8K x 8 FLASH M8C 8-Bit Microcontroller PSOC?1 CY8C20xxx Series CY8C20524 28 Pin 12MHz 5V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
CY8C20524-12PVXIT Overview
As a result, it is available in the 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package. Surface Mount is the way to mount it. There is a Tape & Reel (TR) package available for it. The device runs in M8C core processor. The temperature should be kept at -40°C~85°C TA while working. Its type of program memory is FLASH. There are 24 I/Os on it. Based on its base part number of CY8C20524, other similarly-sized components can be found. The terminals are positioned at DUAL. This circuit consists of 28 terminationals. In the PSOC?1 CY8C20xxx series, this electrical component is found. By using a 5V voltage supply, high efficiency is possible. For its construction, 28 pins are used. There are a total of 28 pins on it. It falls under the category of Microcontrollers. Data and programs may be stored on the devices which have a memory size of 8kB. 2.5mA is the maximum supply current. Power is provided by a source of 2.7/5V. Using a frequency of 12MHz, it is very efficient. This part is an integral part of the M8C CPU family. Moreover, it possesses the property of ALSO OPERATES AT 750 KHZ WITH 2.4 V. In order to maintain normal operation, Vsup must be above 4.75V. An oscillator of type Internal is used.
CY8C20524-12PVXIT Features
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
CY8C20524-12PVXIT Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8C20524-12PVXIT Microcontroller applications.
  • Process control devices
  • Washing machines
  • Leakage current tester
  • Process control devices
  • Christmas lights
  • Home appliances
  • Hard drives
  • Sonography (Ultrasound imaging)
  • Industrial instrumentation devices
  • PDAs, game consoles
Step5Bar-code shipping tag
CY8C20524-12PVXIT
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    PSOC®1 CY8C20xxx
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 750 KHZ WITH 2.4 V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    12MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY8C20524
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.25V
  • Power Supplies
    2.7/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.75V
  • Interface
    I2C, SPI
  • Memory Size
    8kB
  • Number of I/O
    24
  • Speed
    12.6 MHz
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.4V~5.25V
  • Peripherals
    LVD, POR, WDT
  • Program Memory Size
    8KB 8K x 8
  • Connectivity
    I2C, SPI
  • Supply Current-Max
    2.5mA
  • Bit Size
    8
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Data Bus Width
    8b
  • ROM (words)
    8192
  • CPU Family
    M8C
  • Boundary Scan
    NO
  • RAM (words)
    512
  • Bus Compatibility
    I2C; USB
  • Number of GPIO
    21
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Length
    10.2mm