  • CY8C20436A-24LQXIT
CY8C20436A-24LQXIT
advertisement
Manufacturer No:
CY8C20436A-24LQXIT
HK JDW NO:
217-CY8C20436A-24LQXIT
Description:
3V V 0.6mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 5mm mm 28 CMOS 32 260 32
Purchasing and Inquiry
CY8C20436A-24LQXIT Overview
Application Specific Microcontroller is a fantastic choice for Capacitive Sensing because of its outstanding performance.A space-saving advantage is that it is included in the 32-UFQFN Exposed Pad package.This is mounted using the Surface Mount method.In the package Tape & Reel (TR), it is included.A M8C core processor powers the device.When working, it is recommended that the temperature be kept at -40°C~85°C.Application Specific Microcontroller has a type of program memory of FLASH (8kB).As a result of the 1.71V~5.5V supply voltage, high efficiency is possible.The device has 28 I/Os.Based on its base part number of CY8C20436, other similarly-sized components can be found.The terminals of this device are located at QUAD.Application Specific Microcontroller is a member of the CY8C20xx6A controller series.Application Specific Microcontroller consists of 32 terminations.The electrical component is part of the series CapSense? Controllers.As a result of the 3V supply voltage, high efficiency is possible.The type of memory used for data storage is FLASH.32 pins are used to construct it.Microcontroller has a total of 32 pins on Microcontroller.This component is a part of Microcontrollers.Memory size for the devices is 8kB, which can be used to store programs and data.In this case, 4mA represents the maximum current supply.Power comes from a source of 1.8/5V.At a frequency of 24MHz, it exhibits excellent efficiency.Designers can fully utilize the supply voltage of 3V's adaptability while employing it.Microcontroller appears that there are 3 timers/counters in use.Microcontroller is one of the members of the CPU family M8C.A chip with 28 programmable inputs/outputs is available.
CY8C20436A-24LQXIT Features
Microcontrollers subcategory
CY8C20436A-24LQXIT Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8C20436A-24LQXIT Microcontroller applications.
  • Process control devices
  • Blood pressure monitors
  • PDAs, game consoles
  • Hand-held metering systems
  • Binding machines
  • Answering machines
  • Smart highways (navigation, traffic control, information monitoring and car service)
  • Blenders
  • Toys
  • Light sensing & controlling devices
Step5Bar-code shipping tag
CY8C20436A-24LQXIT
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • Part Status
    Active
    32
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Supply
    1.71V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    24MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY8C20436
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3V
    I2C, SPI
  • Memory Size
    8kB
  • Speed
    25.2 MHz
  • RAM Size
    1K x 8
  • Memory Type
    FLASH
  • Program Memory Type
    FLASH (8kB)
  • Supply Current-Max
    4mA
  • Bit Size
    8
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM (words)
    8192
    NO
  • Number of Programmable I/O
  • Bus Compatibility
    USB
  • Controller Series
    CY8C20xx6A
  • Height Seated (Max)
    0.6mm
  • Length
    5mm