  • CY8C20434-12LKXIT
CY8C20434-12LKXIT
advertisement
Manufacturer No:
CY8C20434-12LKXIT
HK JDW NO:
217-CY8C20434-12LKXIT
Package:
32-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
CY8C20434-12LKXIT
Description:
8KB 8K x 8 FLASH M8C 8-Bit Microcontroller PSOC®1 CY8C20xxx Series CY8C20434 32 Pin 12MHz 3V 32-UFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 8605
Step5Bar-code shipping tag
CY8C20434-12LKXIT
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    32-UFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Series
    PSOC®1 CY8C20xxx
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e4
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    32
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    IT ALSO OPERATES AT 2.4 V
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    12MHz
  • Base Part Number
    CY8C20434
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    I2C, SPI
  • Memory Size
    8kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    28
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.4V~5.25V
  • Core Processor
    M8C
  • Peripherals
    LVD, POR, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    8KB 8K x 8
  • Connectivity
    I2C, SPI
  • Supply Current-Max
    2.5mA
    8b
  • Number of Timers/Counters
    1
  • CPU Family
    M8C
  • Boundary Scan
    NO
  • RAM (words)
    512
  • Bus Compatibility
    USB
  • Height
    930μm
  • Length
    5.1mm
  • Width
    5.1mm