  • CY8C20324-12LQXIT
CY8C20324-12LQXIT
advertisement
Manufacturer No:
CY8C20324-12LQXIT
HK JDW NO:
217-CY8C20324-12LQXIT
Package:
24-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
CY8C20324-12LQXIT
Description:
8KB 8K x 8 FLASH M8C 8-Bit Microcontroller PSOC?1 CY8C20xxx Series CY8C20324 24 Pin 12MHz 5V 24-UFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
CY8C20324-12LQXIT Overview
As a result, it is available in the 24-UFQFN Exposed Pad package. Using Surface Mount, it is mounted. Package Tape & Reel (TR) contains it. Device with M8C core processor issupported. When working, it is recommended that the temperature be kept at -40°C~85°C TA. There is FLASH program memory in it. There are 20 I/Os on the board. A component with the same part number as CY8C20324 can be compared to other similar components. The position of the device is QUAD at terminal. Currently, it consists of 24 terminationals. The PSOC?1 CY8C20xxx series contains this electrical component. This is due to the fact that the supply voltage is 5V, resulting in high efficiency. The structure is constructed from 24 pins. 24 pins are on it in total. It belongs to the subcategory Microcontrollers. The devices have a maximum memory size of 8kB that can be used to store programs and data. The maximum supply current is set at 2.5mA. There is a source of power of 2.7/5V that powers this device. When working at a frequency of 12MHz it is able to achieve excellent efficiency. This part is an integral part of the M8C CPU family. There is also the property of ALSO OPERATES AT 750 KHZ WITH 2.4 V associated with it. During normal operation, the supply voltage (Vsup) should be kept above 4.75V. It works with an oscillator type Internal.
CY8C20324-12LQXIT Features
24-UFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
CY8C20324-12LQXIT Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8C20324-12LQXIT Microcontroller applications.
  • Instrument control
  • Fax machines
  • DDC control
  • Removable disks
  • Current meter
  • Robotic prosthetic limbs
  • Heater/Fan
  • Projectors
  • Fabric
  • Electronic jamming systems
Step5Bar-code shipping tag
CY8C20324-12LQXIT
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Package / Case
    24-UFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    24
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    PSOC®1 CY8C20xxx
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 750 KHZ WITH 2.4 V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    12MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY8C20324
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.25V
  • Power Supplies
    2.7/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.75V
  • Interface
    I2C, SPI
  • Memory Size
    8kB
  • Number of I/O
    20
  • Speed
    12.6 MHz
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.4V~5.25V
  • Peripherals
    LVD, POR, WDT
  • Program Memory Size
    8KB 8K x 8
  • Connectivity
    I2C, SPI
  • Supply Current-Max
    2.5mA
  • Bit Size
    8
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Data Bus Width
    8b
  • ROM (words)
    8192
  • CPU Family
    M8C
  • Boundary Scan
    NO
  • RAM (words)
    512
  • Bus Compatibility
    I2C; USB
  • Number of GPIO
    17
  • Height Seated (Max)
    0.6mm
  • Length
    4mm