  • CY8C20324-12LQXI
CY8C20324-12LQXI
advertisement
Manufacturer No:
CY8C20324-12LQXI
HK JDW NO:
217-CY8C20324-12LQXI
Package:
24-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
CY8C20324-12LQXI
Description:
8KB 8K x 8 FLASH M8C 8-Bit Microcontroller PSOC?1 CY8C20xxx Series CY8C20324 24 Pin 12MHz 5V 24-UFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
CY8C20324-12LQXI Overview
There is an option to purchase it in the 24-UFQFN Exposed Pad package, which saves space. It is mounted using the way of Surface Mount. It is available in the Tray package. Device with M8C core processor issupported. It is important to keep the temperature at -40°C~85°C TA while working. Its type of program memory is FLASH. 20 I/Os have been provided by the device. Based on its base part number of CY8C20324, other similarly-sized components can be found. The terminals of this device are located at QUAD. 24 terminationals are present. The electrical component is part of the series PSOC?1 CY8C20xxx. The supply voltage of 5V allows for high efficiency. For its construction, 24 pins are used. 24 pins are on it in total. In the subcategory of Microcontrollers, this component is included. In the device, there is a memory capacity of 8kB which may be used to store programs and data. The system is highly efficient when working at a frequency of 12MHz. There are 2 timers/counters. It is part of the M8C CPU family. Vsup should be kept above 4.75V for normal operation. An oscillator of type Internal is used.
CY8C20324-12LQXI Features
24-UFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
CY8C20324-12LQXI Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8C20324-12LQXI Microcontroller applications.
  • Microwave ovens
  • Teletext terminals
  • Current meter
  • Robots
  • Instrument control
  • X-ray
  • Ipod
  • Computers and laptops-video calling, email, blogging
  • Volt meter
  • Calculator
Step5Bar-code shipping tag
CY8C20324-12LQXI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-UFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    24
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2005
  • Series
    PSOC®1 CY8C20xxx
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    12MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY8C20324
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.75V
  • Interface
    I2C, SPI, UART
  • Memory Size
    8kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    20
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.4V~5.25V
  • Core Processor
    M8C
  • Peripherals
    LVD, POR, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    8KB 8K x 8
  • Connectivity
    I2C, SPI
  • Bit Size
    8
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    2
  • CPU Family
    M8C
  • Boundary Scan
    NO
  • RAM (words)
    512
  • Number of GPIO
    17
  • Height
    600μm
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm