  • CY8C20224-12LKXIT
CY8C20224-12LKXIT
advertisement
Manufacturer No:
CY8C20224-12LKXIT
HK JDW NO:
217-CY8C20224-12LKXIT
Package:
16-UFQFN
Datasheet:
CY8C20224-12LKXIT
Description:
8KB 8K x 8 FLASH M8C 8-Bit Microcontroller PSOC®1 CY8C20xxx Series CY8C20224 16 Pin 12MHz 16-UFQFN
Quantity:
In Stock : 2088
Step5Bar-code shipping tag
CY8C20224-12LKXIT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-UFQFN
  • Number of Pins
    16
  • Supplier Device Package
    16-QFN (3x3)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PSOC®1 CY8C20xxx
  • Published
    2003
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Frequency
    12MHz
  • Base Part Number
    CY8C20224
  • Interface
    I2C, SPI
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    2.4V
  • Memory Size
    8kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    12
  • Speed
    12MHz
  • RAM Size
    512 x 8
  • Memory Type
    FLASH
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.4V~5.25V
  • Core Processor
    M8C
  • Peripherals
    LVD, POR, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    8KB 8K x 8
  • Connectivity
    I2C, SPI
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Data Bus Width
    8b
  • Core Architecture
    M8C
  • Max Frequency
    12MHz