  • CY7C68301C-56LTXC
CY7C68301C-56LTXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C68301C-56LTXC
HK JDW NO:
217-CY7C68301C-56LTXC
Package:
56-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
CY7C68301C-56LTXC
Description:
3.15V~3.45V CMOS USB 2.0 ATA Controllers Interface ICs QUAD CY7C68301 56 Pins Bridge, USB to ATA 0.5mm 56-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
CY7C68301C-56LTXC Overview
It is available in the 56-VFQFN Exposed Pad package. Easily transportable packaging in Tray-shape. It is important to regulate the temperature to 0°C~70°C in order to ensure reliable operation. You should be able to use it as long as you use 3.15V~3.45VV power. Among other things, it contains 56 terminations. When 3.3V is used as the supply voltage, high efficiency can be achieved. This number is part of the CY7C68301 family. 56 pins are needed for operation. BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS uPs, uCs, and peripheral ICs are present in this gadget. It is set to 50mA to supply the gadget with a constant current. The device runs at a frequency of 24MHz, which is determined by its clock. In order to maximi3.3Ve efficiency, the supply voltage should be set to 3.3V. The EZ-USB AT2LP? series includes this electrical component. A self-contained device is present in Bus Controllers. The 1 transceivers are present in the system. For operation, it has a maximum supply current of 85mA.
CY7C68301C-56LTXC Features
24MHz clock frequency
Bus Controllers subcategory
CY7C68301C-56LTXC Applications
  • STBs
  • Car Cigarette Jack
  • Portable/External hard drives
  • Docking
  • External USB Storage
  • Personal Digital Assistants (PDAs)
  • Network Routers
  • Intelligent Instrumentation
  • Personal media players
  • Smart handheld devices
Step5Bar-code shipping tag
CY7C68301C-56LTXC
  • Package / Case
    56-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    56
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2004
  • Series
    EZ-USB AT2LP™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    56
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Bus Controllers
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    CY7C68301
  • Function
    Bridge, USB to ATA
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    ATA
  • Operating Supply Current
    50mA
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS
  • Clock Frequency
    24MHz
  • Supply Current-Max
    85mA
  • Data Rate
    480 Mbps
  • Protocol
    USB
  • Number of Transceivers
    1
  • ESD Protection
    Yes
  • Standards
    USB 2.0
  • Height
    900μm
  • Length
    8mm
  • Width
    8mm