  • CY7C68301B-56PVXC
CY7C68301B-56PVXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C68301B-56PVXC
HK JDW NO:
217-CY7C68301B-56PVXC
Package:
56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
CY7C68301B-56PVXC
Description:
3.15V~3.45V CMOS USB 2.0 ATA Controllers Interface ICs DUAL CY7C68301 56 Pins Bridge, USB to ATA 0.635mm 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
CY7C68301B-56PVXC Overview
In the 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package, you can find it. Carrying is easy with the Tube-shaped packaging. To ensure reliable operation, the temperature should be regulated to 0°C~70°C. You should be able to use it as long as you use 3.15V~3.45VV power. As a result, the 56 terminations are included in it. 3.3V supply voltage allows high efficiency. In the world of numbers, it is a member of the CY7C68301 family. There are 56 pins used in order to operate the device. I have found that this gadget has a total of BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS uPs/uCs/peripheral ICs in total. The supply current to the gadget is set to 50mA. The device runs at a frequency of 24MHz, which is determined by its clock. These copper electrical components are part of the EZ-USB AT2LP? series.
CY7C68301B-56PVXC Features
24MHz clock frequency
CY7C68301B-56PVXC Applications
  • Monitors
  • Desktop PC
  • Instrumentation
  • Dimmable LED Power Supply
  • IrDA transmission control
  • Notebook Docking stations
  • STBs
  • Portable Appliances
  • Small Networks in HVAC or Building Control
  • Set-Top Boxes
Step5Bar-code shipping tag
CY7C68301B-56PVXC
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY7C68301
  • Function
    Bridge, USB to ATA
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Interface
    ATA
  • Operating Supply Current
    50mA
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS
  • Clock Frequency
    24MHz
  • Data Rate
    480 Mbps
  • Address Bus Width
    3
  • Protocol
    USB
  • External Data Bus Width
    16
  • Standards
    USB 2.0
  • Height Seated (Max)
    2.794mm
  • Length
    18.415mm
  • Width
    7.5057mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    56
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • Series
    EZ-USB AT2LP™
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    56
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V