  • CY7C68003-24LQXIT
CY7C68003-24LQXIT
advertisement
Manufacturer No:
CY7C68003-24LQXIT
HK JDW NO:
217-CY7C68003-24LQXIT
Package:
24-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
CY7C68003-24LQXIT
Description:
24 Terminations1.8V 24 Pin CY7C68003 Receivers1 Bits 1/1 Drivers/Receivers1 Functions
Purchasing and Inquiry
CY7C68003-24LQXIT Overview
This driver chip is excellent for driving common LEDs due to its enhanced 24-UFQFN Exposed Pad package.Tape & Reel (TR) package is used for this receiver.As a Transceiver can transceiver, this part has enabled many applications to be served.You can place this wide receiver to any Surface Mount-type PCB or development board.Power supply for this differential driver is 1.8V~3.3V.Up to 1/1 receivers/drivers can be installed simultaneously on this electronic part.In most applications, this ic receiver is used in environments where -40°C~85°C is the operating temperature.Driver ICs with a supply voltage range of 1.8V can operate efficiently.This wide receiver has 24 terminations for driving and receiving data signals.Transceiver comes with 24 standard pinouts that meet the market's requirements.As the base part number CY7C68003 identifies the product type, temperature, package, etc., you can try searching with it to get more variants of this part.A 24-pin driver IC with enhanced power dissipation control is featured here.An important feature of this ic receiver was its 1-bit resolution capability.In the case of this receiver, a resolution of 1 bits is typically specified.There are two types of input voltage supply available for this IC, 1.8V.This IC implements 1 transceivers overall.With an input voltage of 30mA, this integrating circuit has the ability to drive LEDs with an output voltage of 30mA.This line driver integrating circuit represents a power-saving technique that is part of the CY7C series.
CY7C68003-24LQXIT Features
Tape & Reel (TR) package
24 pin count
24 pins
CY7C series
CY7C68003-24LQXIT Applications
  • Single fiber bidirectional application
  • Clock radio
  • 1x/2x Fiber Channel
  • interconnection between switches
  • Interconnection between switches and computers
  • Optical sub-assembly (OSA)
  • Fiber optic cable connection network
  • Cell phones
  • Satellite radio receiver
  • IP cameras
Step5Bar-code shipping tag
CY7C68003-24LQXIT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-UFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    24
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    CY7C
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    24
  • Type
    Transceiver
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    1.8V~3.3V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY7C68003
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Interface
    USB
  • Operating Supply Current
    30mA
  • Nominal Supply Current
    65mA
  • Protocol
    USB 2.0
  • Number of Drivers/Receivers
    1/1
  • Driver Number of Bits
    1
  • Receiver Number of Bits
  • Duplex
    Full
  • Number of Transceivers
  • Height Seated (Max)
    0.6mm
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm