  • CY7C65642-28LTXCT
CY7C65642-28LTXCT
advertisement
Manufacturer No:
CY7C65642-28LTXCT
HK JDW NO:
217-CY7C65642-28LTXCT
Package:
28-WFQFN Exposed Pad
Datasheet:
CY7C65642-28LTXCT
Description:
3.15V~5.25V USB 2.0 I2C, SPI Controllers Interface ICs 28 Pins Controller 28-WFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
CY7C65642-28LTXCT Overview
It can be found in the 28-WFQFN Exposed Pad package that you can download. This product is easy to carry due to its Tape & Reel (TR)-shaped packaging. Keeping the temperature at 0°C~70°C will ensure reliable operation. If you use a 3.15V~5.25VV power supply, you should have no problem. It operates by using 28 pins. There is a setting on the gadget that sets the supply current to 103.9mA. Choosing 5V as the supply voltage will maximi5Ve efficiency. As a part of the HX2VL TetraHub? series, this copper-based electrical component is part of the HX2VL TetraHub? series. In order for stable operation, the temperature must not exceed 70°C°C. Reliability is ensured by operating it at a minimum temperature of 0°C degrees Celsius. It is the part that owns the 4 ports.
CY7C65642-28LTXCT Features
4 ports
CY7C65642-28LTXCT Applications
  • Dimmable LED Power Supply
  • Instrumentation
  • IrDA transmission control
  • USB Type-C
  • Portable Appliances
  • Industrial and Embedded PCs
  • Desktop PCs
  • Docking Stations
  • Remote transmission formatter
  • Intelligent Street Lights
Step5Bar-code shipping tag
CY7C65642-28LTXCT
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-WFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    28
  • Supplier Device Package
    28-QFN (5x5)
  • Weight
    70.788759mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Published
    2004
  • Series
    HX2VL TetraHub™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Voltage - Supply
    3.15V~5.25V
  • Function
    Controller
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    I2C, SPI
  • Operating Supply Current
    103.9mA