  • CY7C65634-48AXC
CY7C65634-48AXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C65634-48AXC
HK JDW NO:
217-CY7C65634-48AXC
Package:
48-LQFP
Datasheet:
Description:
3.15V~5.25V CMOS USB 2.0 Controllers Interface ICs QUAD CY7C65634 48 Pins Hub Controller 0.5mm 48-LQFP
Purchasing and Inquiry
CY7C65634-48AXC Overview
It is available in the 48-LQFP package. It is easy to carry thanks to its Tray-shaped packaging. Temperature regulation to 0°C~70°C ensures reliable operation. The power source must be 3.15V~5.25VV to work. The terminations in it can be broken down into 48's. The supply voltage 3.3V allows for high efficiency. This number is part of the CY7C65634 family. 48 pins are needed for operation. I have found that this gadget has a total of BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS uPs/uCs/peripheral ICs in total. Currently, the gadget is receiving current from a 42.8mA-shaped supply. A 5V supply voltage provides maximum efficiency. As a part of the HX2VL? series, this copper-based electrical component is part of the HX2VL? series. A self-contained device is present in Bus Controllers. As of right now, 2 channels are available. For operation, it has a maximum supply current of 99.78mA.
CY7C65634-48AXC Features
Bus Controllers subcategory
CY7C65634-48AXC Applications
  • Tablets
  • Small Networks in HVAC or Building Control
  • Smart Cities
  • AV accessory
  • Embedded, Industrial Controller
  • Wall Chargers for Tablet PC’s and Laptop Batteries
  • Smartphones
  • Factory Automation
  • External USB Storage
  • Battery-Operated Devices
Step5Bar-code shipping tag
CY7C65634-48AXC
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    48-LQFP
  • Number of Pins
    48
  • Weight
    9.071791g
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2005
  • Series
    HX2VL™
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    48
  • ECCN Code
    5A991.G
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Subcategory
    Bus Controllers
  • Voltage - Supply
    3.15V~5.25V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    CY7C65634
  • Function
    Hub Controller
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Channels
    2
  • Operating Supply Current
    42.8mA
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS
  • Supply Current-Max
    99.78mA
    USB
  • ESD Protection
    USB 2.0
  • Bus Compatibility
    I2C
  • Height
    1.4mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm