  • CY7C65631-56LTXIT
CY7C65631-56LTXIT
advertisement
Manufacturer No:
CY7C65631-56LTXIT
HK JDW NO:
217-CY7C65631-56LTXIT
Package:
56-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
3.15V~3.45V CMOS USB 2.0 Controllers Interface ICs QUAD CY7C65631 56 Pins Hub Controller 0.5mm 56-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
CY7C65631-56LTXIT Overview
56-VFQFN Exposed Pad contains it. The packaging is shaped in a Tape & Reel (TR)-shape, which makes it easy to carry around. It is important to regulate the temperature to -40°C~85°C in order to ensure reliable operation. The 3.15V~3.45VV power source is all you need to use it. There are terminations of type 56 in it. The supply voltage 3.3V allows for high efficiency. In the world of numbers, it is a member of the CY7C65631 family. Using 56 pins, the device operates. The gadget has a total of BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS uPs, uCs, and peripheral ICs. During the operation of the device, the clock runs at a frequency of 24MHz. This component is powered by 3.3V. As far as Bus Controllers is concerned, this device is independent of the rest of the system. It has a maximum supply current of 260mA for operation.
CY7C65631-56LTXIT Features
24MHz clock frequency
Bus Controllers subcategory
CY7C65631-56LTXIT Applications
  • DSPs
  • Industrial and Embedded PCs
  • Security Cameras
  • Handheld Instruments
  • Instrumentation
  • Telecom, 5G LTE Base-Station
  • Portable Devices with Li?ion Battery
  • Smart Cities
  • HVAC and Building Control
  • Smartphone motherboard
Step5Bar-code shipping tag
CY7C65631-56LTXIT
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    56-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    56
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    56
  • ECCN Code
    5A991.B.4.B
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Bus Controllers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY7C65631
  • Function
    Hub Controller
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3.3V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS
  • Clock Frequency
    24MHz
  • Supply Current-Max
    260mA
  • Data Rate
    480 Mbps
  • Protocol
    USB
  • Standards
    USB 2.0
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    8mm
  • Width
    8mm