  • CY7C65630-56LTXI
CY7C65630-56LTXI
advertisement
Manufacturer No:
CY7C65630-56LTXI
HK JDW NO:
217-CY7C65630-56LTXI
Package:
56-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
CY7C65630-56LTXI
Description:
3.15V~3.45V CMOS USB 2.0 Controllers Interface ICs QUAD CY7C65630 56 Pins Hub Controller 0.5mm 56-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
CY7C65630-56LTXI Overview
It is a part of the 56-VFQFN Exposed Pad package. Carrying is easy with the Tray-shaped packaging. The temperature should be regulated to -40°C~85°C for reliable operation. If you use a 3.15V~3.45VV power supply, you should have no problem. A number of 56 terminations are found in it. When the supply voltage is 3.3V, high efficiency can be achieved. CY7C65630 numbers are members of this family. 56 pins are needed for operation. A total of BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS uPs/uCs/peripheral ICs are present in this gadget. The device runs at a frequency of 24MHz, which is determined by its clock. A 3.45V supply voltage provides maximum efficiency. This component is powered by 3.3V. This device can be used alone in Bus Controllers. It has a maximum supply current of 260mA for operation.
CY7C65630-56LTXI Features
24MHz clock frequency
Bus Controllers subcategory
CY7C65630-56LTXI Applications
  • Routers
  • Dimming Control Devices
  • Tablets/Mobile Devices
  • System Board Designs
  • Gateways
  • Ultrabook/Notebook Computers
  • Isolated RS-232/RS-485: Directly Drives Opto-Couplers
  • Remote transmission formatter
  • Car Cigarette Jack
  • UART in SPI Systems
Step5Bar-code shipping tag
CY7C65630-56LTXI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    56-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    56
  • Weight
    73.000022mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    56
  • ECCN Code
    5A991.B.4.B
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Bus Controllers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY7C65630
  • Function
    Hub Controller
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.45V
  • Power Supplies
    3.3V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS
  • Clock Frequency
    24MHz
  • Supply Current-Max
    260mA
  • Data Rate
    480 Mbps
  • Protocol
    USB
  • Standards
    USB 2.0
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    8mm
  • Width
    8mm