  • CY7C65620-56LFXC
CY7C65620-56LFXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C65620-56LFXC
HK JDW NO:
217-CY7C65620-56LFXC
Package:
56-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
CY7C65620-56LFXC
Description:
3.15V~3.45V CMOS USB 2.0 Controllers Interface ICs QUAD CY7C65620 56 Pins Hub Controller 0.5mm 56-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
CY7C65620-56LFXC Overview
In the 56-VFQFN Exposed Pad package, you'll find it. This product is easy to carry due to its Tray-shaped packaging. To ensure reliable operation, the temperature should be regulated to 0°C~70°C. The 3.15V~3.45VV power source is all you need to use it. There are terminations of type 56 in it. The supply voltage 3.3V can be used to achieve high efficiency. In the world of numbers, it is a member of the CY7C65620 family. 56 pins are used to operate the device. It has BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS integrated circuits / uCs / peripherals. The EZ-USB HX2LP? series includes this electrical component. The power supply for the component is set to 3.3V. A self-contained device is present in Bus Controllers. It has 2 ports. Operating current is 190mA at its maximum.
CY7C65620-56LFXC Features
Bus Controllers subcategory
2 ports
CY7C65620-56LFXC Applications
  • Industrial-Control
  • External USB Storage
  • Docking Station
  • Set-Top Boxes
  • Smart Elevators
  • Battery-Operated Devices
  • Portable Devices with Li?ion Battery
  • Smart LED Lighting
  • Desktop PCs
  • Multi-Function Monitors
Step5Bar-code shipping tag
CY7C65620-56LFXC
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    56-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    56
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2004
  • Series
    EZ-USB HX2LP™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    56
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Bus Controllers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    CY7C65620
  • Function
    Hub Controller
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3.3V
  • Number of Ports
    2
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS
  • Supply Current-Max
    190mA
  • Protocol
    USB
  • Standards
    USB 2.0
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    8mm
  • Width
    8mm