  • CY7C65213-32LTXIT
CY7C65213-32LTXIT
advertisement
Manufacturer No:
CY7C65213-32LTXIT
HK JDW NO:
217-CY7C65213-32LTXIT
Package:
32-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
CY7C65213-32LTXIT
Description:
1.71V~5.5V CMOS USB 2.0 UART Controllers Interface ICs QUAD 32 Pins Bridge, USB to UART 0.5mm 32-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
CY7C65213-32LTXIT Overview
It is a part of the 32-VFQFN Exposed Pad package. It is very easy to carry because of the Tape & Reel (TR)-shaped packaging. A temperature of -40°C~85°C should be maintained for reliable operation. The device should work as long as it is powered by a 1.71V~5.5VV power source. The terminations in it can be broken down into 32's. The supply voltage 5V allows for high efficiency. It operates by using 32 pins. A total of BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS uPs/uCs/peripheral ICs are present in this gadget. It is set to 20mA to supply the gadget with a constant current. The supply voltage should be set to 5.5V for maximum efficiency. It is also possible to generate the number ALSO OPERATES AT 3.3 V TYP using this device. There is a maximum supply current of 18mA for the operation of this device.
CY7C65213-32LTXIT Features
CY7C65213-32LTXIT Applications
  • Small Networks in HVAC or Building Control
  • Sensitive Applications
  • STBs
  • Industrial and Embedded PCs
  • Security Cameras
  • Industrial-Control
  • 0 to 10V Dimming Luminaires
  • PDAs
  • Tablet
  • Intelligent Instrumentation
Step5Bar-code shipping tag
CY7C65213-32LTXIT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    32-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    32
  • Weight
    188.609377mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    32
  • ECCN Code
    3A991.A.3
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 3.3 V TYP
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.71V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Function
    Bridge, USB to UART
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Interface
    UART
  • Operating Supply Current
    20mA
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS
  • Supply Current-Max
    18mA
  • Data Rate
    12 Mbps
  • Protocol
    USB
  • Standards
    USB 2.0
  • Data Transfer Rate-Max
    1.5 MBps
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm