  • CY7C64346-32LQXC
CY7C64346-32LQXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C64346-32LQXC
HK JDW NO:
217-CY7C64346-32LQXC
Package:
32-UQFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
3V~5.5V CMOS USB 2.0 Controllers Interface ICs QUAD Controller 0.5mm 32-UQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
CY7C64346-32LQXC Overview
It is available in the 32-UQFN Exposed Pad package. It is easy to carry thanks to its Tray-shaped packaging. It is important to regulate the temperature to 0°C~70°C in order to ensure reliable operation. It should work as long as you use a 3V~5.5VV power source. There are terminations of type 32 in it. 3.3V is an ideal supply voltage for high efficiency. There is a 25.2MHz frequency involved in the clock of the device. There is currently a 4mA supply available. The enCoRe? V series includes this electrical component.
CY7C64346-32LQXC Features
25.2MHz clock frequency
CY7C64346-32LQXC Applications
  • Factory Automation
  • PLCs
  • Desktop Routers
  • Telecom, 5G LTE Base-Station
  • Notebook PCs
  • Wall Chargers for Tablet PC’s and Laptop Batteries
  • System Board Designs
  • Handheld Instruments
  • Docking Stations
  • Industrial-Control
Step5Bar-code shipping tag
CY7C64346-32LQXC
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    32-UQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • Series
    enCoRe™ V
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    32
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • JESD-30 Code
    S-XQCC-N32
  • Function
    Controller
  • Clock Frequency
    25.2MHz
  • Current - Supply
    4mA
  • Protocol
    USB
  • Standards
    USB 2.0
  • Bus Compatibility
    I2C
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm