  • CY7C60455-48LTXCT
CY7C60455-48LTXCT
advertisement
Manufacturer No:
CY7C60455-48LTXCT
HK JDW NO:
217-CY7C60455-48LTXCT
Package:
48-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
CY7C60455-48LTXCT
Description:
16KB 16K x 8 FLASH M8C 8-Bit Microcontroller enCoRe™ V CY7C604xx Series CY7C60455 48 Pin 24MHz 3.3V 48-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 2382
Step5Bar-code shipping tag
CY7C60455-48LTXCT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    24MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    CY7C60455
  • Pin Count
    48
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.71V
  • Interface
    I2C, SPI
  • Memory Size
    16kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    36
  • Speed
    25.2 MHz
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.71V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    M8C
  • Peripherals
    LVD, POR, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    16KB 16K x 8
  • Connectivity
    I2C, SPI
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 1x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
    NO
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • CPU Family
    M8C
  • Length
    7mm
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA