  • CY7C2663KV18-550BZXI
CY7C2663KV18-550BZXI
advertisement
Manufacturer No:
CY7C2663KV18-550BZXI
HK JDW NO:
217-CY7C2663KV18-550BZXI
Package:
165-LBGA
Datasheet:
Description:
Memory IC CY7C2663 17mm mm
Step5Bar-code shipping tag
CY7C2663KV18-550BZXI
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
    165
  • ECCN Code
    3A991.B.2.A
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • HTS Code
  • Technology
    SRAM - Synchronous, QDR II+
  • Voltage - Supply
    1.7V~1.9V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    CY7C2663
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.7V
  • Memory Size
    144Mb 8M x 18
  • Clock Frequency
    550MHz
    Parallel
  • Organization
    8MX18
  • Memory Width
    18
  • Memory Density
    150994944 bit
  • Access Time (Max)
    0.45 ns
  • Length
    17mm
  • Height Seated (Max)
    1.4mm
  • Width
    15mm